Magyar Félvér Tenyésztők Országos Egyesülete

AZ EGYESÜLET MEGÚJULT WEBOLDALA AZ ALÁBBI CÍMEN ÉRHETŐ EL: www.magyarfelver.hu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Magyar Félvér Tenyésztők Országos Egyesület

 

Alapszabálya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2011. június 3.

 

 

 

 

I. Általános rész

 

1. § Az egyesület neve, székhelye, jogállása

 

(1) Az egyesület neve: Magyar Félvér Tenyésztők Országos Egyesület

 

(2) Az egyesület rövidítette neve: Magyar Félvér Egyesület

 

(3) Székhelye: 4225 Debrecen, Homokhát u. 24.

 

(4) Jogállása: Az egyesület országos szervezetű jogi személyként az Egyesülési Törvény és az egyesületi jogszabályok szerint működik.

Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.

 

2. § Az egyesület célja:

 

A magyar félvér lófajta múltbeli és jelenlegi tenyészértékének megőrzése, a lovassport több ágában, valamint a szabadidős lovaglásban, hajtásban, hagyományőrzésben, lovas turizmusban is eredményesen használható, szilárd szervezetű magyar fajta tenyésztése. E fajta elsődleges használati célja a fogatsportban, valamint a szabadidős lovaglásban és hajtásban használt lovak tenyésztése, ahol adott esetben nem csak a kimagasló sportteljesítmény, hanem akár egy speciális színváltozat tenyésztése is lehet cél. A fajta genetikailag magyar tenyésztésű állományra alapozott, a magyar tenyésztésű félvér ló-állomány törzskönyvezését végzi az egyesület. Importból származó tenyészállatot csak kivételes esetben vesz nyilvántartásba. Az egyesület célja a Magyarországon közel két évszázados múltra visszatekintő ló törzskönyvi nyilvántartás folytonosságának megőrzése a magyar tenyésztésű, magyar félvér lóállomány tekintetében.

 

3. § Az egyesület tevékenysége:

 

A 2. §-ban foglalt célok megvalósítása érdekében az egyesület feladatköre:

 

(1) Magyar Félvér méneskönyv alapítása és rendszeres megjelentetése.

(2) Az állomány feltérképezése, bírálata, felvétele a méneskönyvbe.

(3) Tenyésztési adatok folyamatos karbantartása.

(4) Célpárosítások megszervezése.

(5) Tenyésztési, takarmányozási, sport és értékesítési információszolgáltatás

(6) A fajta tenyészcéljának megfelelő speciális törzskönyvezési rendszer kialakítása.

(7) Bemutatók, kiállítások, tenyészszemlék szervezése.

(8) Szaktanácsadás.

(9) Érdekképviselet.

(10) Fajtavédelem, fajtapropaganda.

(11) Együttműködés más hazai lótenyésztő és lovassport szervezetekkel.

(12) Nemzetközi kapcsolatok kiépítése.

 (13) A fajta értékmérő tulajdonságainak megbízható előrejelzése érdekében saját teljesítmény- és ivadékvizsgálati rendszer kidolgozása és alkalmazása.

 

Az egyesület nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen a szolgáltatásaiból.

 

II. Tagság

 

4. § Az egyesület tagjai:

 

Az egyesület tagja lehet minden magyar vagy külföldi állampolgár, valamint jogi személy, aki elfogadja az egyesület alapszabályát, annak szellemében tevékenykedik és fizeti a tagsági díjat.

A tagok tagsági viszony alapján lehetnek:

 

(1) Alapító tagok: Az egyesület alapító okmányát aláíró személyek, ill. szervezetek.

 

(2) Tagok: A tagság feltétele, hogy a tagok az egyesület alapszabályát elfogadják, céljaival azonosulnak. Jogi személyek tagsági jogaikat megbízottjuk útján gyakorolják.

 

(3) Tiszteletbeli tagok: Olyan köztiszteletben álló, az egyesület érdekében kiemelkedő tevékenységet végző személyek, akiket a közgyűlés tiszteletbeli tagokká megválaszt.

 

Az alapszabályban a „tag” megjelölés alatt az alapító tagokat és a tagokat kell érteni, ahol pedig az alapszabály a tiszteletbeli tagokra utal, ott a „tiszteletbeli tag” megjelölést tűnteti fel.

 

5. § Tagsági viszony keletkezése:

 

(1) Az alapító tagok esetében az alapító okirat aláírásával.

 

(2) Tagok esetében a tagsági viszony a kitöltött és aláírt belépési nyilatkozattal és a tagdíj befizetésével létesíthető.

 

(3) Tiszteletbeli tagot az egyesületi tagok bármelyikének javaslata alapján a közgyűlés minősített többséggel választ.

 

6. § Tagsági viszony megszűnése:

 

A tagsági viszony megszűnik:

 

(1) A tag halálával. Az örökös, akinek a méneskönyvbe bejegyzett tenyészló a tulajdonába kerül, az öröklést követő fél éven belül az ügyvezető-tenyésztésvezetőhöz intézett írásos nyilatkozatban kérheti jogfolytonosság alapján a tagsági viszony saját személyére történő átruházását.

 

(2) Önkéntes kilépés esetén.

 

(3) Bírói ítélettel a közügyektől való eltiltás esetén, az ítélet jogerőre emelkedésének napjával.

.

(4) Alapos okból történő kizárás esetén.

Alapos oknak minősül, ha a tag:

- tudatosan hamis adatokat közöl, vagy egyáltalán nem szolgáltat adatokat,

- súlyosan vét az alapszabály, vagy a tenyésztési szabályzat ellen,

- tagsági jogaival visszaélve önmagának jogtalan előnyt, illetve másoknak tudatosan kárt okoz,

- azt a tagot, aki 12 hónapon keresztül az Elnökség írásbeli felszólítása ellenére az elmaradt tagdíjat a felszólítás kézhez vételétől számított 15 napon belül nem fizeti meg,

Az eljárás alá vont taggal az eljárás megindítását és az ellene felhozott okokat, annak bizonyítékait közölni kell. Lehetőséget kell biztosítani számára, hogy védekezését és bizonyítékait előadja. A taggal az Elnökség indokolással ellátott kizáró határozatát írásban közölni kell.

A kizárt tag a kizárással kapcsolatos határozat ellen, annak kézhez vételétől számított tizenöt napon belül az Egyesület Közgyűléséhez fellebbezéssel élhet. Ezen felül a Közgyűlés által hozott határozatot annak kézhez vételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül bíróság előtt megtámadhatja az Etv. 10. §-a alapján.

 

A kilépési szándékot az Elnökséghez kell írásban bejelenteni. A kilépő tag kilépettnek tekinthető az Elnökséghez megküldött lemondó nyilatkozatával.

 

 (5) Az egyesület megszűnése esetén. Ebben az esetben a tagot a megszűnt egyesület vagyonából az egyesület fennállása alatt törzskönyvi ellenőrzésben tartott összállomány alapján egy-egy tag saját lóállományának arányában részesül.

 

7. §. A tagok jogai:

A tagokat szervezeti és tenyésztési kérdésekben azonos jogok illetik meg.

 

A tag jogosult:

 

(1) Az egyesület valamennyi rendezvényét díjtalanul látogatni.

 

(2) Az egyesület ülésein észrevételezési, indítványozási és szavazati joggal részt venni, felvetéseire érdemi választ kell kapnia.

 

(3) A jogszabályokban előírt feltételek fennállása esetén az egyesület bármely tagja bármely tisztségre megválasztható ill. bármely feladattal megbízható.

 

(4) A közgyűlés határozatainak megfelelően élni az egyesület által biztosított kedvezményekkel és lehetőségekkel.

 

(5) Az egyesület valamely szervének törvénysértő határozatát – a tudomására jutástól számított harminc napon belül – a bíróság előtt megtámadhatja. (Etv. 10.§)

(6) A tiszteletbeli tag tanácskozási, javaslattételi joggal részt vehet az Egyesület közgyűlésein, rendezvényein. A tiszteletbeli tag tisztségre nem választható, tagdíjfizetési kötelezettsége, szavazati joga nincs.

 

8. §. A tagok kötelezettségei:

 

(1) Az alapszabály és a tenyésztési szabályzat betartása.

(2) A közgyűlés által meghatározott mértékű tagdíj befizetése.

 

 

III. Az egyesület szervezete

 

9. §. A Közgyűlés:

 

Az egyesület legfőbb szerve a tagok összességéből álló Közgyűlés. A tagok érdekeiket a Közgyűlésen közvetlen módon, személyesen gyakorolhatják. A Közgyűlés az egyesületet érintő valamennyi kérdésben jogosult dönteni.

 

A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

 

(1) Az egyesület alapszabályának és tenyésztési szabályzatának elfogadása és módosítása.

(2) Az egyesület céljának és tevékenységének meghatározása

(3) Az egyesület tisztségviselőinek megválasztása és visszahívása.

(4) A tagdíjak és egyéb anyagi természetű tehervállalások megállapítása.

(5) Az Elnökség beszámoltatása és beszámolójának elfogadása.

(6) A feloszlás, más szervezethez csatlakozás, átalakulás kimondása és döntés az egyesület vagyonáról.

 

A Közgyűlés azt a tisztségviselőt hívja vissza tisztségéből, aki

-          az Egyesület célját súlyosan sértő vagy azt veszélyeztető magatartást tanúsít,

-          akinek a bűnösségét a bíróság szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen megállapítja,

 

A Közgyűlés a visszahívás tárgyában a reá irányadó szabályok szerint dönt. A visszahívott tisztségviselő a visszahívást kimondó közgyűlési határozat bírósági felülvizsgálat iránt a határozat kézhez vételétől számított 15 napon belül keresettel élhet a Hajdú-Bihar megyei Bíróság előtt.

 

10. §. A Közgyűlést szükség szerint, de legalább évente kell összehívni. A Közgyűlést össze kell hívni, ha azt a tagok 10 %-a írásban kéri, valamint a Számviteli – és Ellenőrző Bizottság valamint kezdeményezésére illetve ha azt bíróság elrendeli.

A Közgyűlést az ügyvezető-tenyésztésvezető a közgyűlés előtt legalább 15 nappal postára adott meghívóval hívja össze. A meghívónak tartalmaznia kell a közgyűlés helyét és idejét valamint a tárgysorozatot.

A Közgyűlés határozatképes, ha azon a tagok legalább fele jelen van.

Ha a Közgyűlés határozatképtelen, akkor a nyolc napon belüli időpontra azonos tárgysorozattal összehívott újabb Közgyűlés a megjelent tagok számára tekintet nélkül határozatképes. A megismételt Közgyűlés csak az eredeti tárgysorozati javaslatra felvett kérdésekben hozhat határozatot, a határozat meghozatalához azonban – amennyiben a tagok fele ebben az esetben sem jelenik meg – a jelenlévő tagok 2/3 részének igenlő szavazata szükséges. A megismételt közgyűlést összehívó meghívóban (abban az esetben is, amennyiben ez az eredeti közgyűlés meghívójában kerül összehívásra) a megismételt közgyűlésre vonatkozó eltérő szabályokat, a távolmaradás következményeit fel kell tüntetni. A megismételt közgyűlés időpontját, az eredeti közgyűlési meghívóban is fel lehet tüntetni, amennyiben annak megtartására ugyanazon napon kerül sor. Ellenkező esetben a tagok a megismételt közgyűlésre új meghívót kapnak.

 

11. § A Közgyűlés határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. Titkos szavazást kell elrendelni, ha azt a tagok 1/3-a (egyharmada) kéri. A határozatok végrehajtása az 1-6. pontokban felsorolt tárgyú napirend kivételével a tagság részére nem, csak a tisztségviselők számára kötelező érvényűek.

 

A közgyűlés határozatában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. § b./ pontja), élettársa, (továbbiakban együtt hozzátartozó) a határozat alapján

a./ kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy

b./ bármely más előnyben részesül illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

Nem minősül előnynek a szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervek által tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.

 

12. § A közgyűlésről jegyzőkönyv készül, melyet a közgyűlés által a közgyűlés napir



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 29
Tegnapi: 5
Heti: 34
Havi: 309
Össz.: 105 965

Látogatottság növelés
Oldal: Alapszabály I.rész
Magyar Félvér Tenyésztők Országos Egyesülete - © 2008 - 2024 - mfv.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »